- Discount Price:
70,000৳ - Regular Price:
75,000৳ - Stock:
In Stock - Brand: Asus
- Model:
Dual Radeon RX 9060 XT 16GB GDDR6 White Edition - MPN: DUAL-RX9060XT-16G-WHITE
Payment Options
Key Features
- MPN: DUAL-RX9060XT-16G-WHITE
- Model: Dual Radeon RX 9060 XT 16GB GDDR6 White Edition
- Boost Clock: Up to 3250 MHz, Game Clock: Up to 2640 MHz
- Memory: 16GB/128 bit GDDR6, Memory Clock: 20 Gbps Effective
- Stream Processors: 2048, AMD RDNA 4 Architecture
- Output Ports: 1x HDMI, 2x DisplayPort 2.1a
| Video Memory Specifications | |
| Type | GDDR6 |
| Size | 16GB |
| Resolution | 7680×4320 |
| Stream Processors | 2048 |
| Core Clock | OC mode Boost Clock: Up to 3250 MHz Game Clock: Up to 2640 MHz Default mode Boost Clock: Up to 3230 MHz Game Clock: Up to 2620 MHz |
| Memory Clock | 20 Gbps Effective |
| Memory Interface | PCI-Express 5.0 |
| Bus Type | 128 bit |
| Interface | |
| Display Port | 2 x DisplayPort 2.1a |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1b |
| HDCP | 2.3 |
| Physical Specification | |
| Others | 2.5 Slot |
| Dimensions | 202 x 120 x 49mm |
| Power Specifications | |
| Consumption | 170W Typical Board Power |
| Connectors | 1 x 8-pin Power Connector |
| Recommended PSU | 550W Power Supply |
| Application Programming Interfaces | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| Display Option | |
| Multi Display | 3 |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 years |
ASUS Dual Radeon RX 9060 XT 16GB GDDR6 Edition Graphics Card|White
The ASUS Dual Radeon RX 9060 XT 16GB GDDR6 White Edition Graphics Card Graphics Card is intended for gamers and creators seeking contemporary AMD performance with a clean white style. The ASUS RX 9060 XT GRAPHICS CARD, which is based on superior RDNA 4 architecture, has 2048 stream processors and employs the AMD Radeon RX 9060 XT visual engine to provide smooth, responsive performance. This ASUS Dual Radeon RX 9060 XT 16GB GDDR6 White GPU supports PCI Express 5.0 and OpenGL 4.6, making it compatible with current and future platforms. The ASUS Graphics Card has 16GB of GDDR6 video memory that runs at 20Gbps over a 128-bit interface, providing 320GB per second of memory bandwidth for demanding games and creative applications. ASUS Dual Radeon RX 9060 XT 16GB GDDR6 White Edition GPU Clock rates can reach 3250 MHz boost and 2640 MHz game clock in OC mode using GPU Tweak III, while default mode gives up to 3230 MHz boost and 2620 MHz game clock. There is one native HDMI 2.1b port and two native DisplayPort 2.1a ports, with HDCP 2.3 support and up to three monitors at a digital maximum resolution of 7680 x 4320. The ASUS Dual Radeon RX 9060 XT 16GB GDDR6 White Edition Graphics Card's cooling is handled by the Axial Tech dual fan design within a 2.5 slot form factor, which balances airflow and silent operation. A 550W power supply is suggested, as is a single 8-pin connector. ASUS GPU Tweak III and official drivers are available on the support website.
Buy ASUS Dual Radeon RX 9060 XT 16GB GDDR6 White Edition Graphics Card from ONE STOP SOLUTION
In Bangladesh, you can get original ASUS Dual Radeon RX 9060 XT 16GB GDDR6 White Edition Graphics Card From ONE STOP SOLUTION. We have a large collection of latest ASUS GRAPHICS CARD to purchase for your DESKTOP PC. Order Online Or Visit our SHOP to get yours at lowest price. The ASUS Dual Radeon RX 9060 XT 16GB GDDR6 White Edition Graphics Card comes with 3 years warranty.
What is the price of ASUS Dual Radeon RX 9060 XT 16GB GDDR6 White Graphics Card in Bangladesh?
The latest price of ASUS Dual Radeon RX 9060 XT 16GB GDDR6 White Graphics Card in Bangladesh is 70,000৳. You can buy the ASUS Dual Radeon RX 9060 XT 16GB GDDR6 White Graphics Card at best price from our website or visit our showroom.