- Discount Price:
71,200৳ - Regular Price:
75,000৳ - Stock:
In Stock - Brand: AMD
- Model:
Ryzen 9 7950X3D (Tray Box)
Payment Options
Key Features
- Model: Ryzen 9 7950X3D (Tray Box)
- Clock Speed: 4.2GHz Up to 5.7GHz
- Cores: 16, Threads: 32
- L3 Cache: 128MB
- CPU Socket: AM5
| Basic Information | |
| Base Frequency | 4.2GHz |
| Cache | Total L1 Cache: 1MB Total L2 Cache: 16MB Total L3 Cache: 128MB |
| Maximum Turbo Frequency | Up to 5.7GHz |
| Cores | 16 |
| Threads | 32 |
| Default TDP | 120W |
| Supported Technologies | AMD EXPO Technology AMD Ryzen Technologies |
| CPU Cooler | Not Included |
| Memory Specifications | |
| Maximum Size | 128GB |
| Maximum Speed | 2x1R: DDR5-5200 2x2R: DDR5-5200 4x1R: DDR5-3600 4x2R: DDR5-3600 |
| Type | DDR5 |
| Max Number of Channels | 2 |
| Graphics Specifications | |
| Max Dynamic Frequency | 2200 MHz |
| Processor Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Core Count | 2 |
| Warranty Information | |
| Manufacturing Warranty | 03 years warranty (No Warranty for Fan or Cooler) |
AMD RYZEN 9 7950X3D 16-Cores 32-Threads GAMING AM5 Socket PROCESSOR
The AMD Ryzen 9 7950X3D Gaming Processor is the ultimate choice for gamers and content creators. The processor offers extreme performance with its 16 CPU cores. This processor is designed to tackle the most demanding tasks with ease. Enjoy the benefits of next-gen AMD 3D V-Cache technology for low latency and even more game performance. With a maximum boost clock of up to 5.7GHz and a base clock of 4.2GHz, it's ready to handle anything you throw at it. AMD Ryzen 9 7950X3D Gaming Processor comes equipped with a massive 128MB L3 cache, and its advanced architecture is built on the TSMC 5nm FinFET process, ensuring efficiency and power. With support for DDR5 memory and PCIe 5.0, this processor sets a new standard for desktop computing, making it a top choice for gamers and content creators alike.